Latviski English

Publiskās aktivitātes

15-06-2021

Lepojamies un sveicam BMC vadošo pētnieci Dr. biol. Vitu Rovīti ar saņemto prestižo "Sievietēm zinātnē" balvu!!!

2021. gada 15. jūnijā, L`ORÉAL Baltic sadarbībā ar Baltijas valstu zinātņu akadēmijām un UNESCO Nacionālajām komisijām prestižās Sievietēm zinātnē programmas ietvaros apbalvo septiņas talantīgas Baltijas valstu zinātnieces. Par savu ieguldījumu zinātnē un pētījumu veikšanai 6 000 eiro balvu šogad saņem Dr. biol. Vita Rovīte, Mg.phys. Inga Pudža un doktorante dr. Dana Kigitoviča no Latvijas, Dr. Ieva Plikusiene un Mg.Sc. Joana Smirnoviene no Lietuvas, kā arī Dr. Kaija Pohako-Esko un Mg. Sc. Mari-Ann Lind no Igaunijas. Papildus viena dalībniece no katras valsts tiks nominēta prestižajai L'ORÉAL-UNESCO Sievietēm zinātnē starptautisko uzlecošo talantu programmai. Vairāk informācijas - šeit.

Loreal_balva.jpg

 

20-05-2021

Intervija ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pirmsākumu pamatlicēju un ilggadējo direktoru profesoru Elmāru Grēnu.

Viņš ir pierādījums tam, ka Latvija nav maza valsts. Profesors Grēns, kurš trīs reizes atteicies no triju zvaigžņu ordeņa devis visaptverošu interviju Latvijas avīzei. Pilnu rakstu iespējams atrast šeit.

 

20-05-2021

Latvijā konstatēti potenciāli bīstami un maz izpētīti Covid-19 celmi.

Latvijā konstatēti jauni – potenciāli bīstami un maz izpētīti Covid-19 infekcijas izraisošie celmi. Par to valdības sēdē brīdinājuši Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologi. Zinātnieki saka – kamēr ļausim vīrusam izplatīties, tikmēr radīsies jauni paveidi. Un lielākā daļa no jaunajiem koronavīrusa paveidiem Latvijā tiek ievesti.
Vairāk stāsta Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētniece Monta Ustinova šeit.

 

20-04-2021

Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra vadošās pētnieces Vitas Rovītes intervija Latvijas Radio2 ''Covid-19 izraosošā vīrusa genoma izpēte un nacionālās biobankas loma šajā un citos zinātniskos pētījumos''.

Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra vadošā pētniece, Dr. biol. Vita Rovīte sarunā par pētījumu, ko Latvijas Zinātņu akadēmija atzinusi kā vienu no aizvadītā gada nozīmīgākajiem sasniegumiem Latvijas zinātnē, kas saistīts ar Covid-19 vīrusa genoma izpēti. Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā veikts ievērojams un nozīmīgs pētījums, kura ietvaros notiek SARS-CoV vīrusa genoma sekvencēšana, tiek pētīts, kā šis vīruss izplatās, kādas izmaiņas tajā notiek, līdz ar to kā epidemiologiem efektīvāk cīnīties ar Covid-19 izplatību Latvijā.

Intervijas ierakstu iespējams noklausīties šeit.

 

23-03-2021

Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Zinātniskās padomes priekšsēdētāja Jāņa Kloviņa intervija LTV: "Par COVID-19 izplatību Latvijā".

Intervijas ierakstu iespējams atrast šeit.

 

18-03-2021

18. februāra Inovāciju pēcpusdienas viesi - pētnieki no Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra. 

Nils Rostoks - bioloģijas zinātņu doktors, LU Bioloģijas fakultātes Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas katedras asociētais profesors, maģistra studiju programmas “Bioloģija” direktors, kā arī Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs - LV BMC direktors.
Prezentācijas tēma: Bioinformātika un genomika
 
Monta Ustinova - bioloģijas zinātņu maģistrs, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētniece, Genoma centra sekvencēšanas daļas vadītāja, Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes doktorantūras studiju programmas "Bioloģija" doktorante ar specializāciju molekulārajā bioloģijā.
Prezentācijas tēma: Cilvēka genoma izpētes inovācijas un to praktiskais pielietojums.
 
 
Ilze Elbere - bioloģijas zinātņu maģistrs ir Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētniece, Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes doktorantūras studiju programmas "Bioloģija" doktorante ar specializāciju molekulārajā bioloģijā.
Prezentācijas tēma: Latvijas Mikrobioma projekts – kas tas ir un kāpēc tieši tagad?
 
159048325_10159750862720982_2068156268315192646_o.jpg
 
Pasākuma ierakstu iespējams noskatīties facebook platformā.
 

11-03-2021

Latvijas Zinātņu akadēmijas un Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra apvienotā sēde.  

2021. gada 17. martā pulksten 13:00 Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs sadarbībā ar Latvijas Zinātņu akadēmiju Zoom platformā organizē apvienoto sēdi. Sēdes laikā tiks prezentēti Valsts pētījumu programmas “Covid-19 seku mazināšanai” projekta “Covid-19 saistīto paraugu biobankas un asociēto datu integrētās platformas izveide Latvijā” ietvaros sasniegtie rezultāti.

Pieteikšanās anketa atrodama šeit.

Pasākumu būs iespējams vērot attālināti izmantojot Facebook platformu.

covid_seku_mazinasana.jpg

 

19-02-2021

LU “Zinātnes kafejnīca” eksperti skaidroja un sniedza atbildes uz jautājumiem: Ko glabā biobankā? Kas ir pētniecības biobankas un kam tās ir vajadzīgas? Kādu labumu biobankas dod indivīdam un sabiedrībai?

Zinātnes kafejnīcas dalībnieces:
Vita Rovīte - Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra vadošā pētniece, Valsts iedzīvotāju genoma datubāzes vadītāja;
Signe Mežinska - LU KPMI vadošā pētniece;
Aija Plinta - medmāsa, strādā laboratorijā, brīvprātīgi iesaistījusies pētījumā, kurā viņa ziedojusi savu bioloģisko paraugu biobankai.
Pasākumu vadīja Ilze Dimanta, LU pētniece un zinātnisko projektu vadītāja L'Oreal.

zinatnes.kafejnica.jpg
Pasākuma ierakstu iespējams noskatīties youtube kā arī facebook platformās.

 

16-02-2021

Valsts iedzīvotāju genoma datubāze ir nacionālā biobanka, kas uzglabā un apstrādā Latvijas iedzīvotāju veselības informācijas datus un veido bioloģisko materiālu kolekciju, kas kalpo pētnieciskiem, profilaktiskiem un ārstnieciskiem mērķiem.
 
Radio Pieci.lv publicēta saruna ar BMC vadošo pētnieci Vitu Rovīti, Valsts iedzīvotāju genoma datubāzes vadītāju.
 
intervija.radio.5.jpg

Pilns intervijas ieraksts pieejams šeit.

 

16-02-2021

Ceturtdien, 18. februārī, plkst. 16.00 zinātnes pasākumā “Zinātnes kafejnīca”, ko organizē Latvijas Universitāte, piedalīsies arī Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra vadošā pētniece Vita Rovīte.

Šajā pasākumā eksperti skaidros un sniegs atbildes uz jautājumiem: Ko glabā biobankā? Kas ir pētniecības biobankas un kam tās ir vajadzīgas? Kādu labumu biobankas dod indivīdam un sabiedrībai?

zinatnes.kafejnica.jpg

Pasākums norisināsies attālināti un būs vērojams tiešraidē facebook un youtube platformās.

 

12-10-2020

Aicinām ekspertus un pētniecības biobanku pārstāvjus apmeklēt starptautisku semināru “Ētiski un sociāli atbildīga pētniecības biobanku pārvaldība Baltijas valstīs”, kuru rīko Latvijas Universitāte 2020. gada 29. oktobrī.

Semināra mērķis ir pieredzes apmaiņa un diskusijas par aktuālajām problēmām pētniecības biobanku pārvaldībā Baltijas valstīs. Semināra ietvaros iepazīstināsim arī  ar Latvijas Zinātnes padomes finansētā projekta “Ētiski un sociāli atbildīga pētniecības biobanku pārvaldība Latvijā: sabiedrības, donoru un pētnieku viedokļu analīze” rezultātiem (projekta Nr. lzp-2018/2-01710). Semināra līdzorganizators ir Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs un BBMRI-ERIC (Biobanking and Biomolecular Resources Research Infrastructure – European Research Infrastructure Consortium).

FLPP.jpg

Semināra gala programma pieejama šeit.

Seminārs tiks organizēts Zoom platformā, links uz semināru tiks nosūtīts iepriekš reģistrētiem dalībniekiem.

Dalībnieki ir aicināti līdz 2020. gada 27. oktobrim reģistrēties semināram, rakstot uz epastu madara.kalberga@lu.lv  Reģistrācija ir bezmaksas.

 

31-08-2020

Žurnālā Medicus Bonus publicēts raksts par COVID19 pētniecību Latvijā.

DNS_izdalits.jpg

Šajā rakstā apkopota informācija par COVID19 pētniecību Latvijā, pētniecības uzsākšanu, pētniecības virzieniem un līdz šim iegūtajiem rezultātiem.

Raksts pieejams šeit.

 

18-06-2020

Žurnālā Medicus Bonus publicēts raksts par OPTIMED pētījumu.

Šajā rakstā apkopota informācija par personalizētās diabēta ārstēšanas programmas OPTIMED pētījuma norisi un iegūtajiem rezultātiem.

Raksts pieejams šeit.

 

27-02-2020

Šī gada janvāra-februāra žurnāla Medicus Bonus nummurā publicēts raksts par Valsts iedzīvotāju genoma datubāzi.

Tajā aprakstīta gan Genoma datubāzes izveide, gan pašlaik aktuālākie pētījumi un būtiskākie rezultāti sabiedrības veselības aptaujai par biobankām.

Publikācija pieejama šeit.

 

28-09-2019

27. septembrī Genoma Datubāzes piedalījās Eiropas Zinātnieku Nakts 2019 organizētajā pasākumā Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā. Tās laikā ap 1000 interesenti tika iepazīstināti ar to kas ir biobankas un kāpēc tās ir nepieciešamas.

ZN_3.jpgZN_1.jpg

Jaunākajiem dalībniekiem bija iespēja improvizēti ievākt bioloģisko paraugu, to nokodēt un ziedot zinātniskem pētījumiem. Pieaugušo interesi piesaistīja interaktīva aptauja par biobankām.

ZN_2.jpg

 

04-06-2019

Raidījums Zināmais nezināmajā runā par Latvijas sabiedrības attieksmi pret biobankām un viesojas arī Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra uzturētajā nacionālajā biobankā - Valsts iedzīvotāju genoma datubāzē.

Latvijā ir uzsākts pētījums, lai noskaidrotu, kur meklējami iemesli cilvēku bažām par bioloģiskā materiāla iekļaušanu apjomīgās datubāzēs. Pētījums par Latvijas sabiedrības attieksmi pret biobankām tiek īstenots Latvijas Zinātnes padomes finansēta projekta “Ētiski un sociāli atbildīga pētniecības biobanku pārvaldība Latvijā: sabiedrības, donoru un zinātnieku viedokļu analīze” (lzp-2018/2-0171) ietvaros.

Raidījuma ieraksts atrodams šeit.

 

05-03-2019

2019.gada 6.martā Medicīnas vēstures muzejā Roche organizē sanāksmi, kurā Genoma Datubāze iepazīstinās plašāku publiku ar tās līdzšinējo darbību.

 

14-02-2019

Šogad, 13. februārī, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru apmeklēja 13 vidusskolnieki no dažādām skolām, kuri vēlējās iepazīt tuvāk molekulārā biologa darba ikdienu.

Skolnieki viesojās vairākās zinātniskajās grupās un arī Genoma Centra un Valsts iedzīvotāju genoma datubāzes telpās, kur iepazina to, kas ir biobanka un viņiem bija arī iespēja pašiem veikt DNS izdalīšanu no zemenēm.

IMG_0997-2.jpg

 

17-11-2018

Nacionālā biobanku tīkla BBMRILV organizētais seminārs par datu izmantošanu medicīnas pētījumos piesaista ap sešdesmt interesentu un jomas speciālistu.

Sem_161118.png

Šajā seminārā savā pieredzē dalījās vadošie pētnieki no lielākajām zinātniskajām organizācijām Latvijā, kas īstenojuši lielapjoma datu izmantošanu pētniecībā. Pārstāvji no valsts pārvaldes organizācijām, kas nodarbojas ar medicīnas datu apstrādi statistiskas nolūkos, kā arī ētikas un likumdošanas eksperti šajā jomā vienojās diskusijā par atklātajiem jautājumiem, kas saistās ar Vispārējās datu regulas stāšanos spēkā un ar šo regulu saistīto likumdošanas normu izmaiņām Latvijā. Kā arī tika identificēti daudzi neskaidrie un pašlaik nomatīvajos aktos neregulētie jautājumi, kuri ir būtiski turpmākiem zinātniskiem pētījumiem medicīnas jomā.

Semināra organizāciju nodrošināja Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) projekts Nr. 1.1.1.5/18/I/006 „Atbalsts Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra integrācijai Eiropas Pētniecības telpā un infrastruktūras objektos”.

ERAF_viz_el.png

 

01-11-2018

Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs aicina visus interesentus apmeklēt semināru, ko organizē Latvijas nacionālais biobanku tīkls – BBMRILV.

BBMRI_LV_logo.jpg

Šajā seminārā savā pieredzē dalīsies vadošie pētnieki no lielākajām zinātniskajām organizācijām Latvijā, kas īstenojuši lielapjoma datu izmantošanu pētniecībā. Būs pārstāvji no valsts pārvaldes organizācijām, kas nodarbojas ar medicīnas datu apstrādi statistiskas nolūkos, kā arī ētikas un likumdošanas eksperti šajā jomā.

Norises laiks: 2018. gada, 16. novembrī, plkst. 9.00 – 13.30
Norises vieta: Rīgā, Latvijas Universitātes Dabas mājā, 702. auditorijā (7. stāvs), Jelgavas ielā 1

Pasākuma programma atrodama šeit.

Semināra organizāciju nodrošina Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) projekts Nr. 1.1.1.5/18/I/006 „ Atbalsts Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra integrācijai Eiropas Pētniecības telpā un infrastruktūras objektos”.

ERAF_viz_el.png

 

02-07-2018

Sarunu festivāla LAMPA Valsts iedzīvotāju genoma datubāzes organizētajā diskusijā "Biobanka – kāpēc piedalīties?” tika runāts par to cik lielā mērā ģenētikas izpētes rezultāti var mainīt veselību un cik tie darbojas motivējoši uz pašu cilvēku uzvedību, kas beigās uzlabo veselības stāvokli.

Ņemot vērā mūsdienu informācijas apriti un datu drošību klausītāji interesējās par datu drošības jautājumiem, kādā mērā tas tiek nodrošināts, tas izvērta diskusiju par to, ka daudz drošāk tomēr ir iesaistīties pētījumos zinātniskās institūcijās un labums ir ne tikai vienam cilvēkam, bet arī visai sabiedrībai. Bet ja cilvēks par maksu taisa sev komerciāli pieejamos ģenētiskos testus, datu drošība bieži ir atkarīga no pašas firmas kvalitātes, kā arī datu interpretācija bez veselības aprūpes speciālista iesaistes var būt kļūdaina un visai sabiedrībai nenes nekādu labumu.

Diskusijas laikā tika izspēlētas divas situācijas par iesaistīšanās procesu Biobankā un iespējamo nākotni 2030. gadā. Kā arī tika diskutēts par  nākotnes perspektīvām Latvijā.

 

17-06-2018

Valsts iedzīvotāju genoma datubāze piedalīsies sarunu Festivālā LAMPA uzstājoties 2018. gada 30. jūnijā plkst. 18:00-19:30 Teltī Spuldze - 2 ar diskusiju "BIOBANKA - kāpēc piedalīties?".

Mēs ļoti labi protam organizēt savu darbu, personīgo dzīvi un finanses, bet vai mēs varam plānot savu veselību un vai mums kāds palīdz? Valsts iedzīvotāju GENOMA DATUBĀZE ir nacionāla biobanka, kas nodrošina bioloģisko materiālu zinātniskiem pētījumiem Latvijā. Viens no šīs “bankas” mērķiem ir attīstīt personalizēto medicīnu Latvijā, kas ļautu katram cilvēkam plānot savai veselībai piemērotāko dzīvesveidu un palīdzētu ārstiem izvēlēties individualizētu pieeju. Kas pašlaik notiek Latvijā un kas varētu notikt nākotnē? Atbildes uz šiem jautājumiem meklēsim iestudētās ainās no ikdienas situācijām un diskusijā ar jomas vadošajiem ekspertiem.